Розгляд справи Ярослава Бублика може затягнутися

822

17 листопада виповниться два роки, як Печерський районний суд Києва виніс ухвалу про взяття під варту депутата Кіровоградської обласної ради, власника юридичної компанії «Бублик і Ко» Ярослава Бублика. Відтоді він перебуває в СІЗО. Йому інкримінують шахрайство в особливо великих розмірах. Пише “Без купюр”, передає Іnformer.

Із вересня минулого року справа слухається в Ленінському районному суді Кропивницького, але через звільнення за власним бажанням судді Олексія Мягкого, у складі колегії суддів відбулися зміни. Вчора, 5 листопада, колегія засідала в новому складі – головуючої судді Світлани Льон, Андрія Загреби та визначеного автоматизованою системою розподілу справ замість звільненого судді Олексія Майданнікова. Згідно з законодавством, у таких випадках справа має слухатися спочатку. Але допускаються винятки, якщо новий суддя ознайомився з усіма матеріалами, а також не заперечують проти продовження розгляду всі учасники процесу.

Присутні на вчорашньому засіданні висловилися за те, щоб продовжити розгляд справи. Проте для того, щоб суд прийняв остаточне рішення, необхідно врахувати думку ще двох потерпілих – Романа Салія та куми обвинуваченого Світлани Малоок. Зважаючи ж на те, що остання раніше 12 разів не з’явилася для допиту в суді, це може статися нескоро.

Оскільки термін тримання під вартою, визначений ухвалою від 10 жовтня, спливає раніше дати наступного засідання, суд виніс нову ухвалу щодо запобіжного заходу, попередньо заслухавши клопотання прокуратури та сторони захисту.

Прокурор Володимир Власок, який, до слова, не зважаючи на зауваження адвоката Віктора Осєтрова щодо знання законодавства, успішно пройшов перший етап тестувань працівників Генпрокуратури, клопотав про продовження тримання Ярослава Бублика під вартою.

Як і раніше, він аргументував свою позицію тяжкістю статті та ризиками, що у разі обрання запобіжного заходу, не пов’язаного з триманням під вартою, обвинувачений може впливати на потерпілих і свідків, а також переховуватися від суду. При цьому нагадав про те, що Ярослав Бублик перебував у розшуці.

Віктор Осєтров, який клопотав про обрання більш м’якого запобіжного заходу для свого підзахисного, у черговий раз наполягав на тому, що Бублик не ховався від слідства, ситуація з оголошенням у розшук була створена штучно, правоохоронці не намагалися встановити місцезнаходження Бублика.

– Підставою слугують рапорти слідчих, що він не брав слухавки, був поза зоною досяжності. Але що перешкоджало слідчому звернутися до суду щодо проведення слідчо-розшукових дій з допомогою радіотехнічних засобів, що встановлюють місцезнаходження з точністю до 5 метрів? – апелював адвокат.

Рапорт оперуповноваженого СБУ про те, що Бублик має намір залишити країну за підробленими документами, Осєтров назвав наклепом, що не підтверджений слідчо-оперативними діями.

Далі захисник поставив під сумнів обґрунтованість пред’явленого підсудному обвинувачення, пославшись на відсутність постанови заступника генпрокурора про зміну підслідності справи.

«Згідно з КПК, вказана категорія справ повинна розглядатися слідчими Національної поліції. Заступник генерального прокурора може змінити підслідність, але при цьому винести вмотивовану постанову. Але такої постанови немає. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, докази в результаті незаконних дій є недопустимими. Якщо Генеральна прокуратура проводить розслідування без відповідних повноважень, всі її дії вважаються незаконними», – зазначив він.

Крім того адвокат указав на те, що у випадку значної матеріальної шкоди потерпілим, слідчий мав накласти арешт на майно Бублика, але цього не було зроблено. Він переконаний, що це дало можливість іншим особам переоформити на себе його автівки й корпоративні права.

«Чому цього не зроблено. Випадковість, необережність чи злий умисел? Всі наступні дії слідства свідчать про те, що це не випадково. Бублик володів корпоративними правами медично-діагностичного центру «Експерт Кіровоград». Вартість цих прав складала 750 тисяч гривень. Центр і досі працює на території обласної лікарні. Щокварталу Бублик отримував дивіденди в розмірі 300-350 тисяч гривень. Тобто в рік близько півтора мільйона гривень. Ми зробили адвокатський запит і з’ясували, що в один день всі права начебто за довіреністю Бублика були переоформлені на іншу особу – Коваленко Н.П. Відповідно і дивіденди їй було перераховано на рахунок «Приватбанку». Ми зробили запит на банк і з’ясували, що вона працює бухгалтером клініки «Медіна» сім’ї Яринічів. Те саме з автомобілями: вони переоформлялися на інших осіб за дорученням Бублика, про які він нічого не знав», – зазначив адвокат.

На його думку, Костянтин Каспров повинен проходити у цій справі як свідок, а не потерпілий, оскільки кошти Бублику в розмірі 8 мільйонів 300 тисяч гривень перераховувало підприємство ПП «ТОВ Світолія» його дружини за договорами забезпечення юридичної діяльності.

Крім того договори датовані жовтнем 2016 року і діють по цей час, жодних претензій у Таісії Каспрової за ними немає. Також, за словами адвоката, ніхто не звертався до господарського суду.

Віктор Осєтров також зазначив, що є сім оригіналів платіжних доручень, що доводять, що Бублик перераховував кошти на картку співмешканця потерпілої Малоок у той період, коли, згідно з її показами, він не погашав борг.

Проте й цього разу суд залишив Ярослава Бублика під вартою.

Сам Бублик вважає, що свідком у цій справі має проходити і колишній народний депутат Костянтин Яриніч. За його словами, для тиску на нього останній заручався підтримкою свого колеги на то час по фракції в парламенті, голови підкомітету з питань цивільного, господарського та адміністративного судочинства комітету з питань правової політики та правосуддя Олександра Грановського. І що це підтверджують свідчення Костянтина Каспрова у суді.

Костянтин Каспров у коментарі «Без купюр»  зазначив, що людей, в яких  Ярослав Бублик позичав гроші й не повертав, значно більше, що сам кілька разів позичав, але спочатку отримував назад своєчасно і з відсотками. Коли ж  тривалий час не міг отримати назад позичені 8 мільйонів 300 тисяч гривень, звернувся до Костянтина Яриніча, як керівника обласної організації політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», яку Бублик представляв в обласній раді, в тому числі був керівником фракції. Дружина ж, підприємство якої перерахувало кошти Ярославу Бублику, не бере участі в судовому процесі, оскільки займається дитиною.

«У нас рік дитині. Їй не до того», – зазначив Костянтин Каспров.

Нагадаємо, що Ярославу Бублику інкримінують шахрайські дії в особливо великих розмірах. За версією слідства, він позичав у потерпілих кошти і не повертав – загальна сума завданих їм збитків складає 19 мільйонів гривень.

Підсудний вважає, що з потерпілими у нього господарські правовідносини, які мають розглядатися в рамках господарського, а не кримінального судочинства. У тому ж, що опинився на лаві підсудних, винуватить колишнього нардепа від БПП Костянтина Яриніча. Останній, за його словами, хоче забрати їхній спільний бізнес. Він також обіцяв журналістам надати відповідні докази.

Костянтин Яриніч у коментарі “Без купюр” заперечував свою зацікавленість у цій справі та спільний бізнес із Ярославом Бубликом. Проте не пояснив, чому той оплачував його поїздки та відпочинок за кордоном. Також на минулому засіданні Ярослав Бублик заявив журналістам, що поки він перебуває в СІЗО, частину його майна уже привласнили певні особи.