«За майбутнє» Коломойського. Як Зеленського примушують до «шлюбної угоди» з олігархом

167

У Володимира Зеленського проблема: його схиляють до створення нової коаліції в парламенті. При цьому шантажують «золотою акцією», яку контролює Ігор Коломойський.

Паралельно потужну кампанію розгорнув друг Коломойського Ігор Палиця. Він веде на місцеві вибори партію «За майбутнє». Проте стиль його виборчої кампанії навіть не парламентський, а прем’єрський. Палицю називають кандидатом на посаду прем’єра від Коломойського.

hromadske намагається розібратися в інтересах олігарха і його планах на (чи «за») майбутнє.

«Золота акція» Коломойського

«Усім, хто каже, що монобільшість — все, що її не існує, я раджу уважно дивитись на табло, де неодмінно з’являється 226, 235, 240 голосів саме від партії “Слуга Народу”», — звертався Володимир Зеленський до присутніх на презентації кандидатів у мери від його партії.

Ця заява в останній день літа на партійному заході «слуг» мала дещо дивний вигляд. До чого і для кого вона?

«Отвєтка» прилетіла дуже скоро. Проголошені 240, 235 і навіть 226 на парламентському табло почали з’являтися не завжди. Співрозмовники hromadske звертають увагу на кілька показових голосувань, коли президентська фракція давала менше 200 голосів «за» (у фракції 247 депутатів).

«У Коломойського зі старту було 20-25 “слуг”. Останнім часом додалося ще 10-15», — розповідає hromadske один із нардепів.

За іншими оцінками, у групі олігарха у фракції «Слуга Народу» може бути вже до 50 людей. Плюс група «За майбутнє», до якої входять 24 нардепи. Це «золота акція», яку міцно тримає Коломойський.

Для президентської сили це вже критично. Якщо раніше добрати голоси могли за допомогою депутатської групи «Довіра» (там 20 депутатів), то тепер і цього для результативних голосувань недостатньо.

Щодо окремих голосувань із групою «За майбутнє» домовляються різні представники президентської команди.

«Умови щодо голосування щоразу різні — щось вписати в закон, бюджет», — пояснюють hromadske джерела у «Слузі народу».

Показовим є голосування за призначення представників парламенту до комісії, що обиратиме керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Після провалу голосування на початку вересня до списку кандидатів внесли дві зміни: квоти «Слуги Народу» та «Довіри» передали групі «За майбутнє». Після цього голосування було результативним.

Перший заступник голови ВРУ Руслан Стефанчук, народний депутат Давид Арахамия та голова ВРУ Дмитро Разумков під час засідання Верховної Ради України, у Києві, 18 вересня 2020 року.

Перший заступник голови ВРУ Руслан Стефанчук, народний депутат Давид Арахамия та голова ВРУ Дмитро Разумков під час засідання Верховної Ради України, у Києві, 18 вересня 2020 року.
Фото: УНІАН/Олександр Кузьмін
 
У парламенті головними перемовниками є голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія та Ігор Палиця. Але є і вищий рівень переговорів.

«Арахамія говорить із Палицею. На якомусь етапі Палиця каже — це не до мене. І тоді Арахамія домовляється про системне голосування вже з Коломойським», — розповідають hromadske джерела у президентській фракції.

У розмові з hromadske Палиця спростовує, що олігарх може нав’язати рішення депутатській групі.

«Коломойський може спілкуватися з Арахамією хоч 5 разів на день, але на голосування групи це взагалі не впливає», — переконує Палиця.

Обидві сторони розповідають, що розмови про можливе об’єднання в коаліцію почали не вони. При цьому в «Слузі Народу» кажуть, що президентську фракцію затягують у коаліцію саме показовим неголосуванням підконтрольних Коломойському депутатів.

«Ми опираємось коаліції. Зараз вони (підконтрольні Коломойському депутати — ред.) не голосують або погано голосують. І це для нас проблема, треба тоді з ОПЗЖ голосувати. Або з “Голосом”», — каже hromadske один із нардепів від «Слуги Народу».

По суті, Коломойський ставить політичну силу Зеленського і самого президента на шпагат. І все через проблеми, які останнім часом переслідують олігарха.

Бізнесмен Ігор Коломойський на 16-му форумі «Ялтинська Європейська стратегія», в Києві, 13 вересня 2019 року.

Бізнесмен Ігор Коломойський на 16-му форумі «Ялтинська Європейська стратегія», в Києві, 13 вересня 2019 року.
Фото: 

УНІАН/Віталій Сало

Інтерес Коломойського

«Коломойський завжди хотів жити не в Україні. Він думав, що все життя проживе в Женеві», — ділиться планами олігарха один із його знайомих.

Кілька років тому ці мрії розбилися об розслідування західних спецслужб. Спершу Коломойський зі Швейцарії перебрався в Ізраїль, сподіваючись, що звідти його не видадуть навіть на запит американської сторони. Один із паспортів олігарха — саме ізраїльський.

Проте там йому пояснили, що не хочуть мати через нього проблеми з американцями. Довелося повернутися в Україну.

Але і тут спокійним Коломойський залишатися не може. Розслідування в США — це дуже серйозно. У серпні цього року мін’юст США звинуватив українського олігарха у розкраданні мільярдів ПриватБанку і відмиванні цих грошей. Подейкують, що американці розглядають Коломойського як другого Лазаренка. І є сумніви, що Зеленський в разі запиту Штатів до останнього стоятиме за токсичного олігарха.

Окрім цього, для Коломойського залишаються загрозою позови держави проти колишніх власників ПриватБанку. Зокрема, і судові справи за кордоном.

Щоб убезпечити себе від цих проблем, Коломойському потрібен політичний вплив усередині країни. Як на президента, так і на уряд.

Зробити Зеленського абсолютно залежним не вийшло. Тож тепер олігарх заходить з іншого боку: збирає депутатів у Раді та розвиває черговий політичний проєкт — партію «За майбутнє».

Як сформували «За майбутнє»

У день річниці інавгурації Зеленського у ТСН (телеканал «1+1», який належить Коломойському) вийшов сюжет про створення нової партії — «За майбутнє». У сюжеті йшлося, що опозицією себе партійці не вважають, готові допомагати Зеленському, зокрема кадрами в уряді.

Насправді партія не новостворена. Ще у 2008-му було зареєстровано партію «Україна майбутнього», у 2010-2016 роках її очолював ще один наближений до Коломойського політик — Святослав Олійник.

Нині кадровою основою «За майбутнє» стали ще дві партії — «Укроп» та «Відродження». У парламенті співголовами групи «За майбутнє» були представник «Укропу» Тарас Батенко та «Відродження» Віктор Бондар. Обидві партії були пов’язані з Коломойським, в «Укропі» олігарх навіть очолював комісію партійного контролю.

Зрештою від подальшого розвитку «Укропу» в олігарха вирішили відмовитися.

Всеукраїнський з'їзд політичної партії «За майбутнє» в Києві, 27 серпня 2020 року.

Всеукраїнський з’їзд політичної партії «За майбутнє» в Києві, 27 серпня 2020 року.
Фото: УНІАН/В’ячеслав Ратинський
 

«Навколо неї збиралися “люди війни”, нині в суспільстві інший запит. Тож вирішили зайняти іншу нішу — міцні господарники з регіонів», — пояснює hromadske людина, обізнана в політичних справах олігарха.

Колишні укропівці тепер розвивають обласні осередки «За майбутнє» на заході країни. Так, у Палиці вотчина — Волинська область, за Івано-Франківську відповідає Олександр Шевченко, Чернівецьку — Віталій Ткачук. На Львівщині партію до облради веде Тарас Батенко, а кандидатом на посаду Львівської ОТГ партія висунула керівника фракції «Укроп» у львівській міськраді Ігоря Телишевського.

Представники «Відродження» у новій партії взяли на себе переважно центральні області: Хмельницьку — Віктор Бондар, Київську — Ярослав Москаленко, Черкаську — Антон Яценко, Житомирську — Віктор Развадовський, Полтавську — Юрій Шаповалов.

Попри це, у розмові з hromadske Палиця наполягає, що «За майбутнє» — партія повністю нова. Він розповідає, що особисто займався партійним будівництвом упродовж літа.

Так у партії з’явилась низка людей, які раніше перебували у БПП: екснардеп Дмитро Лубінець тепер відповідає у партії «За майбутнє» за Донецьку область, екснардеп Петро Юрчишин — за Вінниччину, колишній голова облради Анатолій Урбанський — за Одеську, секретарка міськради Херсона Олена Урсуленко очолює жіноче крило партії.

На Закарпатті до лав «За майбутнє» вступив ексрегіонал та опоблоківець Олександр Ледіда. А в Черкасах — мер Анатолій Бондаренко, який навесні став відомим на всю країну через суперечку з Зеленським.

А от на Дніпропетровщині список до облради очолює гендиректор «Нікопольського заводу феросплавів» Володимир Куцін. Підприємство належить Коломойському.

Але Палиця переконує:

«До цієї партії Коломойський ніяк не причетний. Я говорив із ним на цю тему, пропонував — нумо разом. Він каже, що в політику лізти не хоче».

Найбагатша партія

«На цих виборах партія має найбільший капітал. В якийсь момент вони заполонили своєю рекламою весь простір», — каже у розмові з hromadske один політтехнолог.

Ці слова підтверджуються кількістю білбордів, які партії розмістили по всій країні. hromadske отримало цю інформацію в одній з рекламних компаній.

Так, за липень-серпень партія «За майбутнє» мала 2100 бордів по країні, друга за кількістю — «Слуга Народу» (1900), третій — Пальчевський (700). У середньому кожен четвертий борд у країні — від «За майбутнє». Ринкову вартість таких рекламних площ рекламодавці оцінюють у 10 або навіть 20 мільйонів гривень.

Не відчувають на цих виборах проблем із грошима і кандидати на місцях. Один із таких 5 років тому скаржився автору, що тодішня його партія БПП ані копійки на агітацію не дала. Тепер «центр» забезпечує всім — від бордів до друкованої агітації.

У розмові з hromadske Палиця підтверджує, що гроші на агітацію на місцях з центру надішлють. Але після завершення реєстрації кандидатів.

«Склад партії — повністю самодостатні люди, що мажоритарники-депутати Верховної Ради, що підприємці, які забезпечують до старту кампанії всі свої фінансові питання самостійно. Із центру жодної копійки на реєстрацію не йде», — каже Палиця.

У місцевих медіа регулярно з’являються немарковані піар-матеріали про партію та її представників. Безкоштовну газету розповсюджують у літаках авіакомпаній, які належать Коломойському — їх кладуть на кожне пасажирське місце.

Медіа олігарха здійснюють справжній інформаційний супровід «За майбутнє». Чи не щодня в ТСН виходить сюжет про партійні заходи. Під потреби партії переорієнтували ток-шоу «Право на владу». У новому сезоні представники партії приходять до студії по 2-3 людини одночасно. Постійний гість — Ігор Палиця. І якщо під час президентської кампанії інший соратник Коломойського — Олександр Шевченко — на подібних ефірах більше відмовчувався, то тепер Палиця — головний спікер ток-шоу. Складається враження, що Інші учасники відіграють роль антуражу.

Лідер партії «За майбутнє» Ігор Палиця та народний депутат 8-го скликання Ірина Суслова, яка очолює жіночий рух «За майбутнє» під час Всеукраїнського з'їзду політичної партії «За майбутнє» в Києві, 27 серпня 2020 року.

Лідер партії «За майбутнє» Ігор Палиця та народний депутат 8-го скликання Ірина Суслова, яка очолює жіночий рух «За майбутнє» під час Всеукраїнського з’їзду політичної партії «За майбутнє» в Києві, 27 серпня 2020 року.
Фото: УНІАН/В’ячеслав Ратинський

 

Для чого все?

Величезні ресурси вкладаються в партію «За майбутнє» з метою зробити її впливовою. Але не на місцевому рівні, а саме на державному. Місцеві вибори розглядаються лише як старт парламентської кампанії. Проте для цього потрібно показати цієї осені хороший результат.

Палиця називає завдання на найближчі вибори — 15% голосів у всій країні. На уточнювальне запитання про реальні показники відповідає: понад 10%. І переконує, що партія вже в п’ятірці найрейтинговіших. При цьому посилається на дані соціологічного центру «Рейтинг».

Минулого тижня соцслужба оприлюднила результати, в яких «За майбутнє» має 5,8%. Соціологи назвали це «агрегованим рейтингом» — сумою всіх результатів політичних сил на виборах в обласну раду кожної області.

Геть інші результати партія має у соцдослідженні КМІСу. Тут партія не входить навіть у десятку і має лише 1,9% підтримки.

Різні співрозмовники hromadske прогнозують, що «За майбутнє» отримає високі результати у двох областях — Волинській та Черкаській, непогані — в Івано-Франківській та Київській. Інші — під питанням.

Залежно від результатів для партії є два подальші сценарії.

Якщо «За майбутнє» набере більше за 5% у країні — домагатися дострокових парламентських виборів. Палиця вже говорить про необхідність розпуску парламенту та створення коаліції у новій Раді.

Інший сценарій — внутрішньопарламентський. Збільшення чисельності групи «За майбутнє» за рахунок мажоритарників зі «Слуги Народу» і переговори про коаліцію з президентською силою у цьому скликанні Ради.

Лідер партії «За майбутнє» Ігор Палиця під час Всеукраїнського з'їзду політичної партії «За майбутнє» в Києві, 27 серпня 2020 року.

Лідер партії «За майбутнє» Ігор Палиця під час Всеукраїнського з’їзду політичної партії «За майбутнє» в Києві, 27 серпня 2020 року.
Фото: УНІАН/В’ячеслав Ратинський
 

Палиця — прем’єр?

Зі стартом місцевої виборчої кампанії Ігор Палиця відвідує численні партійні заходи. Виступає в «Праві на владу». Проте його риторика не відповідає рівню місцевого самоврядування. Він говорить про МВФ, економіку, війну на Донбасі.

«Якщо я говоритиму про двори і спортивні майданчики — це зовсім не те, що сьогодні потрібно країні», — пояснює він hromadske.

Він вважає, що вирішення проблем місцевого самоврядування нині перебуває на рівні парламенту. Тому хоче «закінчити децентралізацію і віддати всі повноваження на місця».

Проте інші співрозмовники hromadske зазначають, що Палиця веде навіть не парламентську кампанію, а прем’єрську. Палиця на чолі уряду — ось мета Коломойського у проєкті «За майбутнє». Проте це не найближча перспектива.

«Якщо їм вдасться втягнути нас у коаліцію, то Палиця може бути віцепрем’єром. І звідти може далі розкручуватися», — каже у розмові з hromadske депутат «Слуги Народу». При цьому другу олігарха має відійти економічний блок.

У розмові з hromadske Палиця заявляє, що партія готова посилити «Слугу Народу». Але лише за умови створення коаліції, підписання коаліційної угоди з чітко окресленими законами для ухвалення. А щодо уряду, то передусім визначення принципів його роботи — хто за що відповідає.

На пряме запитання hromadske про його місце в економічному блоці уряду Палиця відповідає ухильно.

«Можливо. Але треба ще багато вивчити. Це здається ніби все просто, але навіть мені, хоча маю великий досвід у бізнесі та в управлінні, все одно треба вчитися», — каже він.

*** 

Під час виступу на партійному з’їзді у серпні Ігор Палиця багато говорив про економічний прагматизм як про основну засаду партії. І про захист партією кожного українця, який хоче займатися бізнесом, «починаючи від малого підприємця, закінчуючи середніми підприємцями й великими підприємствами».

Проте нині все має такий вигляд, що один «великий підприємець» вкладає величезні ресурси в розвиток партії, щоб захистити передусім себе. Для захисту від західних загроз він розігрує свою «золоту акцію» у парламенті і схиляє Зеленського до формування коаліції, підписання «шлюбної угоди».

Від цього залежить майбутнє Коломойського.

Автор: Олексій Братущак